Blog poświęcony rozwojowi osobistemu, duchowemu i religijnemu pisany przez wieloletniego Praktyka.
Belka

Polecane strony:


Samobójca z depresją

Strona dla osób zmagających się z własną niemocą.


Wiara jest super

Blog o pogłębianiu i ożywianiu swojej wiary.


Wiedza jest super

Blog o szeroko rozumianej wiedzy.


Zabawne obrazki

Strona z zabawnymi obrazkami.


Recenzje stron

Wartościowe opisy i rekomendacje stron internetowych. Polecam!


Belka Belka

Popularne posty:

Belka

Menu:

Belka Belka
sobota, 27 maja 2017

<

    Oto druga część cyklu poświęconego prezentacji książek przydatnych w zmienianiu swojego życia i siebie samego. Z pewnością przyczynią się one do szerszego spojrzenia na swoje życie i podpowiedzą, co można by jeszcze zmienić lub, czym wzbogacić swoje życie.

    Większość z tych książek można kupić w różnych formatach, zarówno elektronicznych, jak i papierowych, a nawet zdarzają się audio-booki. Można więc wybrać odpowiedni format dla siebie.

    Tradycyjnie, nie podajemy tu opisu poszczególnych książek, gdyż ich tytuły mówią same za siebie. Z opisami można zapoznać się na stronie książki, do których prowadzi link umieszczony pod okładką książki. Wystarczy kliknąć w okładkę interesującej nas książki, a zostaniemy przeniesieni na stronę, na której znajdziemy obszerny opis książki, opinie czytelników, a nawet można będzie sobie zamówić, gdy komuś któraś z książek przypadnie do gustu lub stwierdzi, że dana książka będzie mu pomocna w jego staraniach rozwijania siebie i swojego życia.

    Oto nasze kolejne rekomendacje:

 

e-booki e-booki e-booki e-booki

e-booki e-booki e-booki e-booki

    Zachęcamy do zapoznania się z opisami książek i do ich przeczytania. Wiele wniosą w nasze życie...

 https://chwilowkiprzezinternetb.pl/


poniedziałek, 06 marca 2017

    W kilku kolejnych artykułach publikujemy pomocne materiały (książki, e-booki i audiobooki), które pomogą nam w odmienianiu swojego życia, zmiany siebie lub w szeroko rozumianym samorozwoju. Wszystkie one charakteryzują się dobrą opinią czytelników i przystępną ceną - niektóre z nich bowiem są nawet poniżej 10 zł.

    Nie podajemy tu opisów ani streszczeń, gdyż ich tytuły mówią same za siebie. Pod każdą fotografią znajduje się link odsyłający do strony książki, na której można przeczytać jej opis, opinie czytelników, a także można złożyć zamówienie, gdyby ktoś chciał je kupić.

    Większość książek można kupić w różnych wersjach, a więc zarówno jako e-book, jak i w wersji audio czy w wersji papierowej.


e-booki  e-booki  e-booki  e-booki

 

 e-booki  e-booki  e-booki  e-booki

 

 

 e-booki  e-booki  e-booki  e-booki

 

 

 e-booki  e-booki  e-booki  e-booki

 

 e-booki  e-booki  e-booki 

 

 Ciąg dalszy artykułu -->>czwartek, 10 listopada 2016

Polecane materiały (książki, e-booki i audiobooki):

 e-booki  e-booki  e-booki  e-booki    Czas na ostatni artykuł cyklu poświęconego krzyżówkom matematycznym. Podajemy w nim pełne rozwiązania krzyżówek podanych w poprzednim poście.

    Jak mogliśmy się przekonać, krzyżówki matematyczne są świetnym uzupełnieniem nie tylko zagadek logicznych, ale także zwykłych krzyżówek (literowych). Stanowią one wszystkie ważny element w rozwoju osobistym, bo bez sprawnego i dobrze przygotowanego mózgu, a za nim umysłu, nie osiągniemy zbyt wiele w tej trudnej drodze, jaką jest samorozwój człowieka.

krzyżówki matematyczne krzyżówki matematyczne trudne

    Dobrze rozwinięty mózg to podstawa wielu dalszych działań związanych z naszym samorozwojem. Sięgajmy więc często i ochoczo po różnego rodzaju zadania wymagające ruszenia głową, bo zawsze odniesiemy z tego korzyść. Im trudniejsze zadanie, wymagające od nas intensywnego „główkowania”, tym lepiej.

    Nie zapomnijmy jednak o łatwych zadaniach, a nawet odpoczynku, bo jak w elementach metalowych występuje zmęczenie materiału, tak i w naszej psychice może dojść do przeciążenia, a nie o to przecież chodzi, aby zablokować się psychicznie na wiele dni. Umysł tak jak mięśnie należy ćwiczyć delikatnie (bez nadwyrężania), ale systematycznie – wtedy będzie nam służyć w pełni do późnej starości.

proste krzyżówki matematyczne 1 krzyżówki matematyczne

    Ktoś, kto zakończył rozwijanie swojego mózgu na poziomie szkoły, niemądrze czyni, bo bez podtrzymywania pełnej sprawności mózgu i jego dalszego rozwijania będzie następować powolny spadek wydajności mózgu i mentalny regres kończący się zazwyczaj wyprodukowaniem kolejnego Ferdka Kiepskiego, a nikt chyba nie chce takim być...

 

Więcej krzyżówek matematycznych znajdziesz na blogu "Wiedza jest super: krzyżówki matematyczne. e-booki  e-booki  e-booki  e-booki

 

Ciekawe artykuły:

 

    Zapoznaj się z innymi artykułami. Przejdź do zakładki Spis artykułów.czwartek, 20 października 2016

Polecane materiały (książki, e-booki i audiobooki):

 e-booki  e-booki  e-booki  e-booki

 

    W poście pt. „Krzyżówki matematyczne w rozwoju osobistym” zapoznaliśmy się z artykułem prezentującym krzyżówki matematyczne. Wykazywaliśmy w nim, że są one świetnym uzupełnieniem zagadek logicznych, które możemy zastosować do rozwijania swojego mózgu. Jako że poprzednie krzyżówki matematyczne są dość proste, proponujemy dzisiaj ich nieco trudniejszą formę, choć niekoniecznie – są one tylko bardziej rozbudowane i dla wielu okaże się to wręcz korzystne w szybszym ich rozwiązaniu z uwagi na zawarcie w nich więcej przesłanek.

krzyżówki matematyczneproste krzyżówki matematyczne

     Podobnie jak w poprzednim przykładzie należy wpisać w puste pola takie liczby, aby spełnione zostały równania matematyczne zarówno w rzędach, jak i w pionach.

    Nie rozpisując się zanadto, zapraszamy do rozwiązywania. Prawidłowe odpowiedzi poniższych krzyżówek zamieścimy w następnym tygodniu w poście pt. „Krzyżówki matematyczne z odpowiedziami”.

krzyżówki matematycznekrzyżówki matematyczne e-booki  e-booki  e-booki  e-booki

 

Ciekawe artykuły:

 

    Zapoznaj się z innymi artykułami. Przejdź do zakładki Spis artykułów.czwartek, 13 października 2016

Polecane materiały (książki, e-booki i audiobooki):

 e-booki  e-booki  e-booki  e-booki

 

    W poprzednim poście zachęcaliśmy do rozwiązywania krzyżówek matematycznych, aby ćwiczyć mózg lub – jak kto woli – ćwiczyć szare komórki. Obiecywaliśmy w nim prawidłowe rozwiązania w następnym poście, co też czynimy. Pewnie nie będą one potrzebne, bo krzyżówki szczególnie trudne nie były, ale na wszelki wypadek, gdyby ktoś chciał sobie sprawdzić, publikujemy właściwe rozwiązania.

    Podanie w zadaniu tylko trzech liczb i wszystkich znaków działań matematycznych jest najłatwiejszą formą krzyżówek matematycznych tego typu. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby jeszcze bardziej utrudnić sobie zadanie, podając dwie lub nawet tylko jedną liczbę. Jeśli do tego nie podamy wszystkich znaków matematycznych, to uzyskamy wysoki stopień trudności takiej krzyżówki.

proste krzyżówki matematyczne 1  proste krzyżówki matematyczne 2

    Szukając dla siebie zadań do rozwiązywania, możemy podane tu przykłady przygotować na swoje potrzeby. Posługując się prezentowanymi rozwiązaniami, możemy pousuwać te liczby i znaki, które chcemy i utworzyć nowe zadanie. Po kilku dniach zapomnimy przecież, jakie w poszczególnych polach były liczby i znaki. Uzyskamy więc niejako kolejne zadanie, jeszcze trudniejsze niż poprzednio.

    Nic nie stoi także na przeszkodzie, aby za formę rozrywki umysłowej czy ćwiczenia szarych komórek nie spróbować samemu stworzyć taką matematyczną krzyżówkę. Poziom trudności w jej przygotowaniu jest porównywalny z rozwiązywaniem krzyżówek matematycznych przedstawionych w poprzednim poście.

    Każda odmienna forma rozwijania mózgu jest dobra – im więcej różnorodności, tym lepiej dla mózgu, a tym samym i dla nas. Warto więc spróbować swoich sił i w takiej formie używania swoich szarych komórek.

 

Krzyżówki matematyczne z odpowiedziami:

krzyżówki matematyczne  krzyżówki matematyczne  proste krzyżówki matematyczne

krzyżówki matematyczne  proste krzyżówki matematyczne 7  proste krzyżówki matematyczne 8

Ciąg dalszy artykułu -->>

 

 e-booki  e-booki  e-booki  e-booki

 

Ciekawe artykuły:

 

    Zapoznaj się z innymi artykułami. Przejdź do zakładki Spis artykułów.czwartek, 06 października 2016

Polecane materiały (książki, e-booki i audiobooki):

 e-booki  e-booki  e-booki  e-bookiŁatwe krzyżówki matematyczne

    W artykule pt. „Zagadki logiczne w rozwoju osobistym” przedstawiliśmy jeden ze sposobów rozwijania swojego mózgu. Jest to właściwy kierunek i nieodłączny element samorozwoju. Musimy pracować nad swoim umysłem, mentalnością i duchowością, a do tego potrzebujemy mózgu pracującego na wyższych obrotach.

    Sposobów na rozwijanie i ćwiczenie mózgu jest wiele. Najbardziej powszechnym przykładem jest oczywiście rozwiązywanie krzyżówek, przy czym nie powinniśmy pomijać takich ich odmian jak sudoku, jolki, baśki itd. Tylko wszechstronny, jak najbardziej zróżnicowany, rozwój mózgu da pożądane efekty.

    Prezentujemy dziś kolejny sposób na ćwiczenie mózgu – krzyżówki matematyczne. Bardzo dobrze wpływają one na umiejętność kojarzenia faktów i szerokiego spojrzenia na dany problem. Chcąc bowiem dopasować do siebie nieznane z góry liczby, opierając się tylko na kilku przesłankach, wyrabiamy w sobie zdolność do wyłapywania tych, czasem subtelnych przesłanek, które potem, w prawdziwym życiu będziemy dostrzegać.

krzyżówki matematyczne proste krzyżówki matematyczne 

 

 

 

 

 

     Drugą korzyścią z rozwiązywania krzyżówek matematycznych jest umiejętność zarządzania zasobem swojej wiedzy, analizowania danych i myślenie wielowątkowe – dochodząc do właściwych liczb, musimy przecież pamiętać kilka wyników działań matematycznych naraz, a zmiana jednej liczby zmieni zaraz wyniki wszystkich pozostałych wyników, jakie w pamięci mamy.

    Porównując ze sobą efekty działania zagadek logicznych i krzyżówek matematycznych widzimy, że te ostatnie są świetnym uzupełnieniem umiejętności nabytych przy rozwiązywaniu zagadek logicznych. Tylko w ten sposób, stosując różne formy umysłowej rozrywki, możemy w pełni rozwinąć możliwości naszego mózgu.

    Myliłby się jednak ktoś, kto uważa, że umiejętności zdobyte w tego typu zabawach nie przydadzą się w życiu codziennym, że poza rozwiązywaniem krzyżówek i zadań logicznych do niczego innego się nie nadają. Nic bardziej mylnego. W podobny sposób dzieci uczą się w szkole, powiedzmy wiersza na pamięć – nie po to przecież, aby brylować potem w towarzystwie, deklamując poezję, ale przede wszystkim po to, aby rozwijać swój mózg, którego będą potrzebować do przyjęcia nowej, coraz trudniejszej wiedzy.

    Umysł lotny, taki co to prędzej podaje rozwiązanie problemu, niż jest w stanie pomyśleć, przyda się nam w wielu sferach życia codziennego, także zawodowego, bo bezmyślnej siły roboczej (takiej od łopaty) jest mnóstwo, i lotny umysł zawsze spośród tej rzeszy będzie się wyróżniał, co zaraz zwróci uwagę przełożonych. Stąd już tylko krok do awansu na bardziej odpowiedzialne i nobilitujące stanowisko.

    Zachęcamy wszystkich gorąco do rozwiązywania różnej maści krzyżówek i zadań logicznych, im trudniejszych, tym lepiej, bo w połączeniu z innymi działaniami samorozwoju korzyść z tego będziemy mieli dużą. Nie zalecamy rozwiązywania prostych krzyżówek, takich co to i dziecko by rozwiązało, bo to tylko strata czasu. Nie bójmy się sięgać po coraz trudniejsze formy takie, nad którymi przez tydzień będziemy łamali sobie głowę, bo tylko w ten sposób mózg będzie się rozwijał. To tak samo jakbyśmy machając pustą ręką, chcieli ćwiczyć swoje mięśnie – nie da się przecież tego zrobić. Póki nie obciążymy ręki ciężarkiem, mięśnie nie będą się rozwijać – będzie to tylko próżne machanie ręką, a więc stracony czas.

    Pomyślmy także o satysfakcji. Jaka może być satysfakcja z rozwiązania krzyżówki, którą każdy głupi by rozwiązał? Pełna satysfakcja, a nawet duma objawi się tylko po przezwyciężeniu trudnej krzyżówki takiej, do której byle głupek nie podejdzie.

    Poniżej prezentujemy zbiór prostych krzyżówek matematycznych, które w ciągu minuty lub dwóch spokojnie można rozwiązać. W puste pola należy wpisać takie liczby, aby wszystkie wskazane działania matematyczne były poprawne. Tradycyjnie nie podajemy od razu gotowych rozwiązań, nie chcąc pozbawiać Szanownego Czytelnika przyjemności z ich rozwiązania. W następnym poście pt. „Odpowiedzi do krzyżówek matematycznych” podamy prawidłowe rozwiązania.

    Na koniec zaznaczmy, iż wszystkie prezentowane tu krzyżówki są autorskie, więc rozwiązań do nich nie znajdziemy w internecie. Trzeba samemu się pogłowić, co też nie powinno być zbyt trudne. Trudniejsze, bardziej rozbudowane formy zawarliśmy w artykule pt. „Matematyczne krzyżówki”, który ukaże się gdzieś za dwa tygodnie.

    Życzymy wszystkim mile spędzonego czasu i rozwiązania wszystkich zaprezentowanych tu krzyżówek.

 

Krzyżówki matematyczne:

proste krzyżówki matematyczne proste krzyżówki matematyczne  proste krzyżówki matematyczne

proste krzyżówki matematyczne 6   proste krzyżówki matematyczne 7   proste krzyżówki matematyczne 8

 Ciąg dalszy artykułu -->>

 

Więcej krzyżówek matematycznych znajdziesz na blogu "Wiedza jest super": krzyżówki matematyczne.

 

 e-booki  e-booki  e-booki  e-booki

 

Ciekawe artykuły:

 

    Zapoznaj się z innymi artykułami. Przejdź do zakładki Spis artykułów.czwartek, 29 września 2016

e-booki  e-booki  e-booki  e-booki

 

<

 

Synu, wylewaj łzy nad zmarłym i jako bardzo cierpiący zacznij lament, według tego, co mu przystoi, pochowaj ciało i nie lekceważ jego pogrzebu! Płacz gorzko i z przejęciem uderzaj się w piersi, zarządź żałobę odpowiednio do jego godności, dzień jeden lub dwa, dla uniknięcia potwarzy, potem już daj się pocieszyć w smutku! Ze smutku bowiem śmierć następuje: smutek serca łamie siłę. Tylko do chwili pogrzebu niechaj trwa smutek, bo życie udręczone – przekleństwem dla serca. Nie oddawaj smutkowi swego serca, odsuń go, pomnąc na swój koniec. Nie zapominaj, że nie ma on powrotu, tamtemu nie pomożesz, a sobie zaszkodzisz. „Pamiętaj o moim losie, który będzie też twoim: mnie wczoraj, tobie dzisiaj”. Gdy spoczął zmarły, niech spocznie i pamięć o nim, pociesz się po nim, skoro już wyszedł duch jego. (38,16-23)

 

 

Nowy Testament

Niech nikt nie ma o sobie wyższego mniemania, niż należy, lecz niech sądzi o sobie trzeźwo. (Rz 12,3)

Jeżeli to jest możliwe, o ile to od was zależy, żyjcie w zgodzie ze wszystkimi ludźmi! (Rz 12,18)

Niech każdy bada własne postępowanie, a wtedy powód do chluby znajdzie tylko w sobie samym, a nie w zestawieniu siebie z drugim. (Ga 6,4-5)

Niech nie wychodzi z waszych ust żadna mowa szkodliwa, lecz tylko budująca, zależnie od potrzeby, by wyświadczała dobro słuchającym. (Ef 4,29)

Unikajcie wszystkiego, co ma choćby pozór zła. (1Tes 5,22)

Kto nie chce pracować, niech też nie je! (2Tes 3,10)

Jeśli cię kto zaprosi na ucztę, nie zajmuj pierwszego miejsca, by czasem ktoś znakomitszy od ciebie nie był zaproszony przez niego.

Wówczas przyjdzie ten, kto was obu zaprosił, i powie ci: „Ustąp temu miejsca!”; i musiałbyś ze wstydem zająć ostatnie miejsce. Lecz gdy będziesz zaproszony, idź i usiądź na ostatnim miejscu. Wtedy przyjdzie gospodarz i powie ci: „Przyjacielu, przesiądź się wyżej!”; i spotka cię zaszczyt wobec wszystkich współbiesiadników. Każdy bowiem, kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony. (Łk 14,7-11) 

 e-booki  e-booki  e-booki  e-booki

 

Ciekawe artykuły:

 

    Zapoznaj się z innymi artykułami. Przejdź do zakładki Spis artykułów.czwartek, 22 września 2016

e-booki  e-booki  e-booki  e-booki<<-- Początek artykułu

 

Nie bierz ciężaru ponad swoje siły i nie szukaj towarzystwa z możniejszym i bogatszym od siebie. Cóż za towarzystwo może mieć garnek gliniany z metalowym kotłem? Gdy ten uderzy, skruszy tamtego.

Gdy bogaty wyrządzi krzywdę, zżymać się będzie, gdy biedny poniesie krzywdę, jeszcze sam poprosi o przebaczenie. Jeśli będziesz tamtemu pożyteczny, wykorzysta ciebie, a jeśli popadniesz w biedę, to cię opuści. Jeśli coś masz, będzie żyć z tobą w przyjaźni i wyniszczy cię, a sam się nawet nie zmartwi. Jeśli będziesz mu potrzebny, będzie cię zwodzić, uśmiechać się do ciebie, dawać nadzieję, przemawiać pięknymi słowami, owszem spyta: „Czego potrzebujesz?” Zawstydzi cię przez swoje uczty, aż cię ogołoci dwa lub trzy razy, na koniec wyśmieje się z ciebie, a potem, gdy cię zobaczy, nie zwróci na ciebie uwagi i nad tobą będzie kiwać głową. Miej się na baczności, by nie dać się oszukać ani poniżyć przez swą bezmyślność. Gdy jakiś możny pan ciebie wzywa, ty się ukryj, a tym usilniej będzie cię wzywał. Nie pchaj się, aby cię nie odsunięto, ani nie stój za daleko, żeby cię nie zapomniano. Nie zamierzaj rozmawiać z nim, jakby z równym sobie, ani nie dowierzaj jego wielu słowom; przez swoje wielomówstwo wystawi cię na próbę i niby uśmiechając się, dokładnie cię wybada. Bez miłosierdzia jest i nie zachowuje dla siebie zwierzeń, nie oszczędzi ci ani razów, ani więzów.

Zapamiętaj to sobie, uważaj pilnie, bo się przechadzasz w towarzystwie swej zguby. Każda istota żyjąca lubi podobną do siebie, a każdy człowiek tego, kto jest mu równy. Każda istota żyjąca łączy się według swego gatunku, a człowiek przystaje do podobnego sobie. Czy współżyć będzie wilk z jagnięciem? Podobnie grzesznik ze sprawiedliwym? Jakiż pokój być może między hieną a psem i jakiż pokój być może między bogatym a ubogim? Dziki osioł na pustyni jest żerem dla lwów, a biedni są łupem dla bogatego. (13,2-19)

Ten, który gromadzi od ust sobie odejmując, dla innych gromadzi, a z jego dostatków inni wystawnie żyć będą. (14,4)

Dawaj, bierz i staraj się o rozrywki dla siebie, albowiem w Szeolu na próżno szukać przyjemności. Wszelkie ciało starzeje się jak odzienie, i to jest odwieczne prawo: „Na pewno umrzesz”. (14,16-17)

Pamiętaj o chwili głodu, gdy jesteś w obfitości, o biedzie i niedostatku – w dniach pomyślności. (18,25)

Nie miej upodobania w życiu wystawnym, abyś się nie uwikłał w jego wydatki. (18,32)

Nie pozwól się doprowadzić do upadku pięknością kobiety, ani nawet jej nie pożądaj! (25,21)

Bezwstyd kobiety można poznać po niespokojnym podnoszeniu oczu i po rzucaniu spojrzeń. (26,9)

Skracaj czas [przebywania] między nierozumnymi, a wśród mądrych przedłużaj! (27,12)

Radość serca jest życiem człowieka, a wesołość męża przedłuża dni jego. (30,22)

Zazdrość i gniew skracają dni, a zmartwienie sprowadza przedwczesną starość. (30,24)

Nic nie czyń bez zastanowienia, a nie będziesz żałował swego czynu. (32,19)

Synu, w życiu doświadczaj siebie samego, patrz, co jest złem dla ciebie, i tego sobie odmów! Nie wszystko służy wszystkim i nie każdy we wszystkim ma upodobanie. (37,27-28)

Nad córką zuchwałą wzmocnij czuwanie, aby nie uczyniła z ciebie pośmiewiska dla wrogów, przedmiotu gadania w mieście i zbiegowiska pospólstwa i by ci nie przyniosła wstydu wśród wielkiego tłumu. Nie pokazuj jej piękności jakiemukolwiek mężczyźnie ani nie pozwalaj jej przebywać z mężatkami! Jak bowiem z odzienia wychodzą mole, tak przewrotność kobiety – z jednej na drugą. (42,11-13)

Nigdy nie powtarzaj słów zasłyszanych, a nic na tym nie stracisz. Nie mów ich ani przyjacielowi, ani wrogowi, i jeśli to nie będzie grzechem dla ciebie, nie wyjawiaj! Gdyż wysłuchają, ale unikać cię będą, a w swoim czasie okażą ci nienawiść. Posłyszałeś słowo? Niech umrze z tobą! Nie obawiaj się – nie rozsadzi ciebie. Głupi z powodu słowa usłyszanego czuć będzie boleści jak rodząca z powodu dziecięcia. Jak strzała tkwiąca w mięsistym udzie, tak słowa we wnętrzu głupiego.

Upomnij przyjaciela, aby tak nie czynił, a jeśliby uczynił, by już nie powtórzył czynu. Upomnij bliźniego, aby tak nie mówił, a jeśliby już powiedział, aby nie powtarzał. Upomnij przyjaciela, często bowiem rzuca się oszczerstwa, i nie wierz każdemu słowu! Czasem się ktoś poślizgnął, ale nieświadomie, i któż nie zgrzeszył swym językiem? (19,7-16)

Ani synowi, ani żonie, ani bratu, ani przyjacielowi nie dawaj władzy nad sobą za życia, nie oddawaj też twoich dostatków komu innemu, abyś pożałowawszy tego, nie musiał o nie prosić. Póki żyjesz i tchnienie jest w tobie, nikomu nie dawaj nad sobą władzy. Lepszą jest bowiem rzeczą, żeby dzieci ciebie prosiły, niż żebyś ty patrzył na ręce swych synów. W każdym czynie bądź tym, który góruje, i nie przynoś ujmy swej sławie! W dniu kończącym dni twego życia i w chwili śmierci rozdaj [swoje] dziedzictwo! (33,20-24)

Ciąg dalszy artykułu -->> 

 e-booki  e-booki  e-booki  e-booki

 

Ciekawe artykuły:

 

    Zapoznaj się z innymi artykułami. Przejdź do zakładki Spis artykułów.środa, 14 września 2016

Polecane materiały (książki, e-booki i audiobooki):

e-booki  e-booki  e-booki  e-bookiNie uchybiaj ani w wielkich, ani w małych rzeczach, i nie stawaj się wrogiem zamiast być przyjacielem. (5,15)

Miła mowa pomnaża przyjaciół, a język uprzejmy pomnaża miłe pozdrowienia. (6,5)

Żyjących z tobą w pokoju może być wielu, ale gdy idzie o doradców, [niech będzie] jeden z tysiąca! (6,6)

Nie ociągaj się z odwiedzeniem chorego człowieka, albowiem za to będą cię miłować. (7,35)

Nie sprzeczaj się z człowiekiem potężnym, abyś przypadkiem nie wpadł w jego ręce. Nie spieraj się z człowiekiem bogatym, by nie przeciwstawił ci ciężaru [złota]. Złoto bowiem zgubiło wielu i serca królów uwiodło. Nie sprzeczaj się z człowiekiem gadatliwym i nie dorzucaj drew do jego ognia! (8,1-3)

Nie wyruszaj w drogę z człowiekiem nieroztropnie odważnym, aby ci nie był ciężarem: on bowiem według swej woli będzie postępować i mógłbyś zginąć przez jego szaleństwo. (8,15)

Nie wadź się z popędliwym i nie wędruj z nim przez pustynię, albowiem krew w oczach jego jest niczym, a zabije cię tam, gdzie nie będzie pomocy. (8,16)

Nie naradzaj się z głupim, bo nie potrafi rozmowy zachować w tajemnicy. (8,17)

Wobec obcego nie zdradzaj tajemnic, nie wiesz bowiem, co wymyśli. (8,18)

Nie zaprzedawaj kobiecie swej duszy, by się nie wyniosła nad twoją władzę. (9,2)

Nie wychodź na spotkanie kobiety rozpustnej, byś nie wpadł w jej sidła. (9,3)

Odwróć oko od pięknej kobiety, a nie przyglądaj się obcej piękności: przez piękność kobiety wielu zeszło na złe drogi, przez nią bowiem miłość namiętna rozpala się jak ogień. (9,8)

Nie wychwalaj męża z powodu jego pięknej postawy ani się nie brzydź człowiekiem z powodu jego wyglądu. Mała jest pszczoła wśród latających stworzeń, lecz owoc jej ma pierwszeństwo pośród słodyczy. (11,2-3)

Nie chlub się ubraniem, które cię okrywa, a w dniu twej chwały nie bądź zarozumiały: zdumiewające są bowiem dzieła Pana i zakryte sprawy Jego przed ludźmi. Wielu poniżonych zasiadło na tronie, i ten, o którym nikt nie myślał, nosił koronę. Wielu panujących bardzo zelżono i władców wydano w ręce obcych. (11,4-6)

Nie oskarżaj, zanim dokładnie nie zbadasz, najpierw zastanów się, a dopiero potem udzielaj nagany. (11,7)

Nie odpowiadaj, zanim nie wysłuchasz, a w środek mów nie wpadaj! (11,8)

Nie wadź się o rzecz, która ci nie jest konieczna, i nie mieszaj się do sporów grzeszników! (11,9)

Synu, nie bierz na siebie za wiele spraw, bo jeśli będziesz je mnożył, nie unikniesz szkody. I choćbyś pędził, nie dopędzisz, a uciekając nie uciekniesz. (11,10)

Nie wprowadzaj do domu swego każdego człowieka, różnorodne są bowiem podstępy oszusta. (11,29)

Kto się dotyka smoły, ten się pobrudzi, a kto z pysznym przestaje – do niego się upodobni. (13,1)

Ciąg dalszy artykułu -->> 

 e-booki  e-booki  e-booki  e-booki

 

Ciekawe artykuły:

 

    Zapoznaj się z innymi artykułami. Przejdź do zakładki Spis artykułów.czwartek, 08 września 2016

Polecane materiały (książki, e-booki i audiobooki):

e-booki  e-booki  e-booki  e-booki    W poradniku pt. „Ucz się na błędach” wykazywaliśmy, jak ważne jest korzystanie z tzw. mądrości pokoleń. Kształtowanie swojego życia poprzez uczenie się na cudzych błędach to najlepsza metoda, jaką możemy dla siebie wybrać. Co jakiś czas na łamach tego bloga rekomendujemy różne książki i zbiory mądrości pomocne w zmianie lub poprawie swego życia. Dzisiaj kolejna, dość niezwykła pozycja: Pismo święte.

Pismo święte jako poradnik życiowy

    Dla wielu osób Biblia kojarzy się tylko z księgą religijną, która mówi o Bogu i wierze. Część z tych osób, nawet wierzących, na hasło „Pismo święte” odczuwa wręcz jakąś podświadomą niechęć i zniesmaczenie, być może kojarząc je ze Świadkami Jehowy czy czymś innym, równie negatywnym.

    Biblia nie jest tylko księgą religijną, jak mogłoby się wydawać, choć w przeważającej części rzeczywiście taką jest. Mamy w niej jednak zbiór kilku ksiąg mądrościowych, które zawierają cenne wskazówki na temat tego, jak żyć i jak prowadzić swoje życie. Jest to zapisana mądrość pokoleń, która od kilku tysięcy lat nic nie straciła na swojej aktualności. Jej bezwzględną wartością jest uniwersalizm – stosować ją może bowiem każdy, nawet niewierzący, bo Życie jest tylko jedno, i to, co dobre jest dla jednego, będzie dobre także i dla drugiego. Do tego punktu wiedza jest wspólna dla wszystkich ludzi, drogi rozchodzą się dopiero w stosunku do wiary: osoby wierzące idą dalej inną drogą, a osoby niewierzące idą inną.

    Zapomnijmy na chwilę o wymiarze religijnym, o wszystkich swoich uprzedzeniach i niechęciach, i sięgnijmy po Pismo święte, jako wiedzę pokoleń, którą zostawili dla nas ci, którzy żyli przed nami. Oni już doświadczyli to, co my teraz doświadczamy lub będziemy doświadczać. Skorzystajmy z ich wiedzy, bo wiedza to naprawdę bardzo przydatna. Niejeden pewnie zdziwi się, że takie cenne uwagi na temat życia zapisane są w Biblii i zmieni swoje zdanie na jej temat.

    Na zakończenie, tradycyjnie, prezentujemy przegląd co niektórych fragmentów, aby dać pogląd na wartość zawartych w Piśmie świętym rad.

 

Księga Przysłów

Do mrówki się udaj, leniwcze, patrz na jej drogi – bądź mądry: nie znajdziesz u niej zwierzchnika ni stróża żadnego, ni pana, a w lecie gromadzi swą żywność i zbiera swój pokarm we żniwa. Jak długo, leniwcze, chcesz leżeć? A kiedyż ze snu powstaniesz? Trochę snu i trochę drzemania, trochę założenia rąk, aby zasnąć: a przyjdzie na ciebie nędza jak włóczęga i niedostatek – jak biedak żebrzący. (6,6-11)

Kto poucza szydercę, ściąga na siebie wzgardę, strofując nieprawego, sam sobie szkodzi. Nie strofuj szydercy, by cię nie znienawidził, strofuj mądrego, a będzie cię kochał. (9,7-9)

Nienawiść wznieca kłótnię, miłość wszelki błąd ukrywa.(10,12)

Kto za drugiego ręczy, w zło wpadnie, kto poręczać nie lubi – bezpieczny. (11,15)

Głupi uważa swą drogę za słuszną, ale rozważny posłucha rady. (12,15)

Mądry się boi, od złego ucieka, a głupi się unosi, czuje się pewnym. (14,16)

Życiem dla ciała jest serce spokojne, próchnieniem kości jest namiętność. (14,30)

Odpowiedź łagodna uśmierza zapalczywość, słowo raniące pobudza do gniewu. (15,1)

I gorliwość niedobra przy braku rozwagi, błądzi, kto biegnie za prędko. (19,2)

Rozważny człowiek nad gniewem panuje, a chwałą jego – zapomnienie uraz. (19,11)

Zaprzestać sporu – zaszczytem dla męża, bo każdy, kto głupi, wybucha. (20,3)

Nie wiąż się z człowiekiem gniewliwym, nie obcuj z człowiekiem porywczym, byś do dróg jego nie przywykł i nie zgotował pułapki na swe życie. (22,24-25)

Nie odpowiadaj głupiemu według jego głupoty, byś nie stał się jemu podobnym. Głupiemu odpowiadaj według jego głupoty, by nie pomyślał, że mądry. (26,4-5)

 

Księga Koheleta

Zobaczyłem więc, że nie ma nic lepszego nad to, że się człowiek cieszy ze swych dzieł, gdyż taki jego udział. Bo któż mu pozwoli widzieć, co stanie się potem? (3,22)

Nie zwracaj też uwagi na wszystkie rozmowy, jakie się prowadzi, ażebyś czasem nie usłyszał, jak ci złorzeczy twój sługa. Bo często przecież, jak sam wiesz, ty także innym złorzeczyłeś. (7,21-22)

 

Mądrość Syracha

Serce twarde na końcu dozna klęski, a miłujący niebezpieczeństwo w nim zginie. Serce twarde obciąży się utrapieniami, a zuchwalec będzie dodawał grzech do grzechu. (3,26-27)

Bądź skory do słuchania, a odpowiadaj po namyśle! (5,11)

Jeśli znasz się na rzeczy, odpowiedz bliźniemu, a jeśli nie, rękę twą połóż na ustach! (5,12)

W mowie jest chwała i hańba człowieka, a język może sprowadzić jego upadek. Bacz, abyś nie był nazwany oszczercą i nie czyń swym językiem zasadzek. Bo złodziej doznaje hańby, a dwujęzyczny najgorszego napiętnowania. (5,13-14)

Ciąg dalszy artykułu -->> 

 e-booki  e-booki  e-booki  e-booki

 

Ciekawe artykuły:

 

    Zapoznaj się z innymi artykułami. Przejdź do zakładki Spis artykułów. 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 21