Blog poświęcony rozwojowi osobistemu, duchowemu i religijnemu pisany przez wieloletniego Praktyka.
Belka

Polecane strony:


Samobójca z depresją

Strona dla osób zmagających się z własną niemocą.


Wiara jest super

Blog o pogłębianiu i ożywianiu swojej wiary.


Wiedza jest super

Blog o szeroko rozumianej wiedzy.


Zabawne obrazki

Strona z zabawnymi obrazkami.


Recenzje stron

Wartościowe opisy i rekomendacje stron internetowych. Polecam!


Belka Belka

Popularne posty:

Belka

Menu:

Belka Belka
piątek, 27 listopada 2015

Polecane materiały (książki, e-booki i audiobooki):

e-booki  e-booki  e-booki  e-booki

 

Piękni i powabni

     Kontynuując grupę materiałów pomagających oderwać psychikę od złych wyobrażeń świata i ludzi, można założyć dział z fotografiami pięknych i atrakcyjnych osób. Bez względu na relacje, w jakich pozostajemy z innymi ludźmi czy partnerami życiowymi, każdy ma jakiś swój ideał płci przeciwnej, o jakim marzy. Przeglądanie fotografii pięknych kobiet lub mężczyzn może nas pozytywnie nastrajać, bo jest to właściwość każdego piękna: możemy sobie pomarzyć, zachwycać się itd.

 

Co udało mi się dotąd dokonać

     Jednym z objawów depresji jest zaniżona samoocena – czasem jest ona źródłem depresji pojawiającej się w nas. Bez względu na to, czy niska samoocena jest tylko objawem, czy źródłem, jej mechanizm jest taki sam. Polega on na znacznym zaniżaniu swojej wartości zwłaszcza w zestawieniu z innymi osobami przy jednoczesnym wyolbrzymianiu swoich wad, często wyimaginowanych.

     Jednym ze sposobów walki z tym niewątpliwie defektem mentalności jest wykonanie obiektywnej listy ze swoimi zaletami i wartościami oraz listy naszych dotychczasowych dokonań wszelkiego rodzaju. Często o tych wspomnianych wyżej wartościach zapominamy, zwłaszcza będąc przygnębionym i opanowanym myślą, jaki ja to jestem beznadziejny. Takie przygotowane wcześniej listy są świetnym głosem polemicznym, który pomoże nam źle o sobie nie myśleć.

 

Pozytywne opinie o sobie

     Pozostając jeszcze w kręgu niskiej samooceny, możemy utworzyć kolejny poddział, w którym zbierzemy pozytywne opinie osób na swój temat. Nie zawsze je jednak otrzymamy. Jeżeli w żaden sposób nie angażujemy się w życie społeczne czy w ogóle w Życie, to skąd miałyby one powstać?

     Sposobów na pozyskanie pozytywnych opinii lub komentarzy na temat siebie, lub działań, które podejmujemy, jest wiele. Oto dwa najważniejsze z nich:

 

Forum

Jeżeli udzielamy się na forum internetowym, a nasze wypowiedzi są wartościowe i pomocne, to będą pojawiać się też podziękowania i zachwyty ze strony forumowiczów, którym pomogliśmy. Każdy taki przypadek, w którym realnie komuś pomogliśmy, nawet jeżeli ta osoba nie podziękowała za to w jakiś sposób szczególny, jest dla nas doskonałym orężem przeciw myślom typu „jestem do niczego”.

 

Nasza twórczość

     Jeżeli lubimy pisać wiersze, malować, rzeźbić, cokolwiek..., zaprezentujmy swoją twórczość innym na odpowiednim forum lub serwisie tematycznym. Będą pojawiać się różne opinie, także negatywne, bo rzadko kiedy bywa tak, że będzie się to podobało wszystkim. Pamiętam na przykład taką sytuację w komentarzach do jednej z moich książek dla dzieci, gdzie jeden z komentarzy był typu „co za wspaniała książka!”, a zaraz pod nim kolejny komentarz mówił „Ale gówno”. Należy więc podchodzić z pewnym dystansem do takich komentarzy i nie brać ich zbytnio do siebie. Bardziej należy skupić się na ogólnym trendzie: czy więcej jest opinii pozytywnych, czy negatywnych. Oczywiście do naszych „Pocieszanek” wybieramy tylko te pozytywne komentarze. Jest to trochę zafałszowywanie prawdy, ale z drugiej strony nie chodzi nam o wartość merytoryczną, lecz o wartość terapeutyczną. Pozytywne opinie pokażą nam, że wcale tacy beznadziejni nie jesteśmy, a to, co robimy ma sens i podoba się innym.

     Jeżeli jesteśmy osobami depresyjnymi lub osobami o podwyższonym poziomie wrażliwości (artystami) to lepiej samemu nie czytać komentarzy na temat swojej twórczości. Nawet jeżeli pozytywnych komentarzy będzie zdecydowana większość to i tak te nieliczne negatywne komentarze, często niesprawiedliwe, rozstroją naszą wrażliwość i zamiast pomóc, całe to przedsięwzięcie zaszkodzi nam.

     Negatywne komentarze bardziej na nas oddziałują i pozostają w nas na wiele lat, co rusz przypominając się nam w różnych chwilach czy chcemy tego, czy nie. Nie są w stanie ich zagłuszyć lub zrównoważyć pozytywne komentarze, choćby były dziesięciokrotnie liczniejsze. Mówi o tym wielu artystów czy ludzi wrażliwych, w tym i ja potwierdzam to zjawisko. Szkoda jednak rezygnować z tak przydatnego narzędzia, dlatego proponujemy poprosić kogoś (przyjaciela, członka rodziny), aby przejrzał za nas komentarze i powybierał tylko te pozytywne. Jeżeli jednak zależy nam na ocenie merytorycznej naszych dzieł, osoba taka może utworzyć dla nas statystykę, ile było pozytywnych komentarzy, a ile negatywnych i wyeliminować wszystkie opinie, które z krytyką konstrukcyjną niewiele mają wspólnego, na przykład typu „Co za chłam...”. Taka opinia do niczego nam się nie przyda. Krytyka konstruktywna jest następującego typu: „Nie podoba mi się, dlatego że...”. W ten sposób możemy poznać argumenty wyrażającego opinię i albo się z tym zgodzić, albo nie.

 

Motywatory

     Motywatory, czyli wszelkie środki przekazu mobilizujące nas i wspierające są niezwykle istotne dla osobowości depresyjnej. Błąd popełniają ci, którzy opanowani czarnymi myślami szukają w życiu czy w internecie demotywatorów, czyli równie czarnych przekazów. Jeżeli jest nam źle i uważamy w tym odczuciu, że wszyscy ludzie są źli i beznadziejni, to co nam przyjdzie ze skorzystania z demotywatora, który pod fotografią człowieka raniącego nożem drugiego człowieka zawiera napis: „Człowiek człowiekowi wilkiem”? Nie uzyskamy z tego żadnej korzyści, wręcz przeciwnie – nasza niechęć do ludzi tylko się pogłębi i jeszcze bardziej zabetonujemy się w tych depresyjnych wyobrażeniach. O wiele więcej korzyści uzyskamy, korzystając z motywatora, na przykład fotografii pokazującej jak jedna osoba wręcza drugiej osobie kwiat, a pod tym napis: „Nie martw się – jutro będzie lepiej...”.

     Szukając pocieszenia, sposobu na wyrwanie się z ciemnego myślenia, motywatory są doskonałym narzędziem, gdyż zazwyczaj zamykają się w jednym krótkim zdaniu-przesłaniu, które wlewa w nas nadzieję i chęć do walki.

    Ciąg dalszy artykułu -->>

 

 

  e-booki  e-booki  e-booki  e-booki

 

Ciekawe artykuły:

 

    Zapoznaj się z innymi artykułami. Przejdź do zakładki Spis artykułów.piątek, 20 listopada 2015

Polecane materiały (książki, e-booki i audiobooki):

 e-booki  e-booki  e-booki  e-booki

 

Pocieszanki albo Centrum Radzenia Sobie Ze Smutkiem     Zmagając się z czarnymi myślami, ze smutkiem lub nawet z myślami samobójczymi, musimy walczyć o każdą pozytywną iskierkę, która, choć w minimalny sposób rozświetli nasze pochmurne niebo. Jest na to wiele sposobów – o niektórych z nich już wspominaliśmy lub będziemy wspominać w następnych rozdziałach. W tym rozdziale przedstawiamy ciekawe rozwiązanie, które w ciężkich chwilach przyda się nam niejednokrotnie.

     Obserwując w sobie nawroty depresji, złego samopoczucia, które co rusz nas nachodzi, zadbajmy zawczasu o narzędzia do walki z czarnymi myślami. Potem kiedy one już się zjawią, często nie mamy siły na szukanie pomocy – nie chce się nam żyć, a co dopiero zmobilizować się do szukania pozytywnych iskierek, które rozświetlą nasze wnętrze.

     Stare hasło ubezpieczeniowe mówi, że „przezorny zawsze ubezpieczony”. To podejście możemy wykorzystać w naszej depresyjnej sytuacji. Zamiast w trudnych chwilach szukać czegoś, co nam pomoże, zadbajmy o to zawczasu wtedy, kiedy mamy w sobie dość siły na działanie. Zbierzmy sobie różne materiały, do których potem, w trudnych chwilach będziemy mogli sięgnąć i wykorzystać. Stworzymy w ten sposób coś w rodzaju Centrum interwencyjnego lub Centrum Zapobiegania Smutkowi – jak zwał tak zwał. Ja ten dział nazywam po prostu „Pocieszanki”.

     Jakie to mogą być materiały? Dowolne – wszystko to, co przyniesie nam ulgę, pocieszy, podniesie na duchu, rozśmieszy, wleje nadzieję, zajmie myśli... Warto utworzyć osobne działy, w których będziemy przechowywać powyższe, posegregowane materiały. W zależności od naszych potrzeb, wrażliwości, psychiki, zgromadźmy takie materiały, które będą nam pomocne. Omówimy teraz kilka takich najbardziej popularnych, pomocnych materiałów.

 

Śmieszne zdjęcia

 

     Będąc sparaliżowanym niemocą, czasem trudno podnieść się z łóżka, a co dopiero zmobilizować uwagę do czytania jakiegoś tekstu, nawet najmądrzejszego, który z pewnością by nam pomógł, stąd też przygotujmy sobie dział ze śmiesznymi zdjęciami. Ich oglądanie nie wymaga angażowania dużej uwagi, wystarczy na nie spojrzeć – nawet jednym okiem, jeżeli nie mamy siły otworzyć obu. Śmieszne sceny, jakie będziemy przeglądać, wleją w nas trochę pozytywnej energii, rozbawią na tyle, by przeciwstawić się smutkowi.

 

Śmieszne filmiki

 

     Skoro śmieszne zdjęcia mogą pomóc nam poprawić nastrój bez zaangażowania uwagi, więc ten sam efekt uzyskamy też, oglądając śmieszne filmiki. Znajdziemy je bez liku, chociażby na YouTube. Zamiast jednak przeglądać je na bieżąco i zniechęcać się mało śmiesznymi filmikami, które będą się trafiać, lepiej zawczasu przejrzeć je i skopiować na komputer tylko te, które nas rozśmieszają. Jest to cenne działanie, gdyż w depresji szybko się zniechęcamy i po przejrzeniu kilku głupkowatych filmików odechce się nam dalszego przeglądania.

 

Dowcipy

 

     Inną grupą mającą nas rozweselić są dowcipy, które możemy zgromadzić na dwa sposoby: albo w formie pisanej, albo w wersji audio, nagrane na płytę czy inny nośnik, chociażby telefon komórkowy. Jak już wspominaliśmy poprzednio, czytanie w czasie, gdy pogrążeni jesteśmy w smutku, jest często zbyt obciążające i trudne, więc lepiej mieć przygotowany taki zbiór w wersji dźwiękowej. Zawsze możemy go uruchomić i nawet leżąc słuchać, wyłapując pozytywną energię.

 

Rozśmieszające opowieści

 

     Nie tylko dowcipy potrafią nas rozśmieszać, także niektóre opowieści lub dłuższe opowiadania. Jako poddział możemy dołożyć jeszcze śmieszne wierszyki, fraszki, zagadki i wszelkiego rodzaju śmieszne teksty dłuższe i krótsze.

     Na zebranie takiego zbioru potrzeba sporo czasu, bo trzeba przewertować wiele materiałów i książek, ale warto. Warto nie tylko dla efektów, jakie później przyniosą, ale także jako forma terapeutyczna. Szukając, przeglądając i wybierając dla siebie odpowiednie materiały mamy cel, który wleje w nas energię i zaangażowanie, pobudzi psychikę, a to w chorobie depresyjnej jest przecież bardzo ważne: zmobilizować osobę do jakiegokolwiek działania.

 

Śmieszne piosenki

 

     Zamykając grupę materiałów rozśmieszających, wspomnimy jeszcze o piosenkach. Muzyka bardzo dobrze wpływa na nasze samopoczucie, zwłaszcza jeżeli będzie ona zabawna. W zasadzie, jeżeli chodzi o piosenki, to pozytywny wpływ na nas będą miały różne piosenki, nie tylko śmieszne. Nie do przecenienia będą też piosenki, które będą wlewać w nas nadzieję czy siłę. Przejdźmy zatem z prezentacji piosenek rozśmieszających do zwykłych piosenek.Piosenki

 

     Zebranie w osobnym dziale piosenek, które pozytywnie na nas oddziałują to jedno z najczęściej wykonywanych działań na poprawę swojego samopoczucia. Poza dobroczynnymi efektami opisanymi powyżej ważne jest też działanie relaksujące i odstresowujące, kiedy słuchacz identyfikuje się ze słowami piosenki, uważając, że wyraża ona jego życie czy emocje.

 

Muzyka

 

     Skoro mówimy o właściwościach relaksujących i odstresujących piosenek, nie sposób nie wspomnieć o samej muzyce. Możemy tu wyszczególnić wiele poddziałów. Do najbardziej znanych i popularnych należy muzyka poważna, muzyka relaksacyjna i odgłosy przyrody.

     Muzyka poważna ma podobne właściwości jak muzyka popularna, podobnie bowiem jak ona może relaksować, rozczulać, pobudzać czy redukować negatywne emocje. Różnica między nimi jest tylko taka, iż muzyka poważna wymaga od słuchacza znacznie wyższego poziomu wrażliwości, ale nie jest to reguła – wystarczy przytoczyć tylko muzykę rodziny Straussów, od której zresztą najlepiej rozpocząć naukę rozumienia muzyki poważnej, bo ich muzyka jest obrazowa, a co najważniejsze – posiada czytelne tytuły, które mówią, o czym ona jest.

     Muzykę relaksacyjną wykorzystuje się powszechnie na poprawę swojego stanu psychicznego nawet u osób nierozumiejących muzyki poważnej. Różni się ona tym od muzyki poważnej, że nie niesie żadnego wyrazu artystycznego, opowieści ani przesłania. Jej jedynym zadaniem jest wpłynąć na proces psychiczny człowieka. Poprzez odpowiednie dźwięki i melodię uspokaja i relaksuje człowieka.

     Odgłosy przyrody często wykorzystuje się do tych samych celów co muzykę relaksacyjną, czyli do relaksacji. Można je spotkać w wydaniach audio podobnie jak muzykę relaksacyjną. Zazwyczaj wykorzystuje się śpiew ptaków, szum drzew lub odgłos płynącego leniwie strumyka, często łącząc te odgłosy razem, np. śpiew ptaków przy strumyku czy ożywianie się lasu (poprzez śpiew ptaków) po przebytej właśnie burzy.

 

Piękne krajobrazy

 

     Powodów do smutku czy zachowań depresyjnych może być wiele. Jednym z nich jest nasza reakcja na otaczającą nas (złą) rzeczywistość. Aby zrównoważyć ten ciemny obraz świata, zwłaszcza ludzkiego, możemy oglądać sobie fotografie lub obrazy z pięknymi ziemskimi krajobrazami: góry, wyżyny, plaże czy morze. To świetne oderwanie psychiki od błędnego koła wyobrażeń o świecie, w jakie się wpadło.

    Ciąg dalszy artykułu -->>

 

 

  e-booki  e-booki  e-booki  e-booki

 

Ciekawe artykuły:

 

    Zapoznaj się z innymi artykułami. Przejdź do zakładki Spis artykułów.piątek, 13 listopada 2015
piątek, 06 listopada 2015
wtorek, 03 listopada 2015

Polecane materiały (książki, e-booki i audiobooki):

e-booki  e-booki  e-booki  e-booki

 

 

motywator 1

Motywatory 2

Motywatory 3

Motywatory 4

Motywatory 6

Motywatory 1

 

Strona    1/3    Dalej >

 

 

  e-booki  e-booki  e-booki  e-booki

 

Ciekawe artykuły:

 

    Zapoznaj się z innymi artykułami. Przejdź do zakładki Spis artykułów.