Blog poświęcony rozwojowi osobistemu, duchowemu i religijnemu pisany przez wieloletniego Praktyka.
Belka

Polecane strony:


Samobójca z depresją

Strona dla osób zmagających się z własną niemocą.


Wiara jest super

Blog o pogłębianiu i ożywianiu swojej wiary.


Wiedza jest super

Blog o szeroko rozumianej wiedzy.


Zabawne obrazki

Strona z zabawnymi obrazkami.


Recenzje stron

Wartościowe opisy i rekomendacje stron internetowych. Polecam!


Belka Belka

Popularne posty:

Belka

Menu:

Belka Belka
Blog > Komentarze do wpisu

Jak poradzić sobie ze smutkiem cz 2

Polecane materiały (książki, e-booki i audiobooki):

e-booki  e-booki  e-booki  e-booki

 

Piękni i powabni

     Kontynuując grupę materiałów pomagających oderwać psychikę od złych wyobrażeń świata i ludzi, można założyć dział z fotografiami pięknych i atrakcyjnych osób. Bez względu na relacje, w jakich pozostajemy z innymi ludźmi czy partnerami życiowymi, każdy ma jakiś swój ideał płci przeciwnej, o jakim marzy. Przeglądanie fotografii pięknych kobiet lub mężczyzn może nas pozytywnie nastrajać, bo jest to właściwość każdego piękna: możemy sobie pomarzyć, zachwycać się itd.

 

Co udało mi się dotąd dokonać

     Jednym z objawów depresji jest zaniżona samoocena – czasem jest ona źródłem depresji pojawiającej się w nas. Bez względu na to, czy niska samoocena jest tylko objawem, czy źródłem, jej mechanizm jest taki sam. Polega on na znacznym zaniżaniu swojej wartości zwłaszcza w zestawieniu z innymi osobami przy jednoczesnym wyolbrzymianiu swoich wad, często wyimaginowanych.

     Jednym ze sposobów walki z tym niewątpliwie defektem mentalności jest wykonanie obiektywnej listy ze swoimi zaletami i wartościami oraz listy naszych dotychczasowych dokonań wszelkiego rodzaju. Często o tych wspomnianych wyżej wartościach zapominamy, zwłaszcza będąc przygnębionym i opanowanym myślą, jaki ja to jestem beznadziejny. Takie przygotowane wcześniej listy są świetnym głosem polemicznym, który pomoże nam źle o sobie nie myśleć.

 

Pozytywne opinie o sobie

     Pozostając jeszcze w kręgu niskiej samooceny, możemy utworzyć kolejny poddział, w którym zbierzemy pozytywne opinie osób na swój temat. Nie zawsze je jednak otrzymamy. Jeżeli w żaden sposób nie angażujemy się w życie społeczne czy w ogóle w Życie, to skąd miałyby one powstać?

     Sposobów na pozyskanie pozytywnych opinii lub komentarzy na temat siebie, lub działań, które podejmujemy, jest wiele. Oto dwa najważniejsze z nich:

 

Forum

Jeżeli udzielamy się na forum internetowym, a nasze wypowiedzi są wartościowe i pomocne, to będą pojawiać się też podziękowania i zachwyty ze strony forumowiczów, którym pomogliśmy. Każdy taki przypadek, w którym realnie komuś pomogliśmy, nawet jeżeli ta osoba nie podziękowała za to w jakiś sposób szczególny, jest dla nas doskonałym orężem przeciw myślom typu „jestem do niczego”.

 

Nasza twórczość

     Jeżeli lubimy pisać wiersze, malować, rzeźbić, cokolwiek..., zaprezentujmy swoją twórczość innym na odpowiednim forum lub serwisie tematycznym. Będą pojawiać się różne opinie, także negatywne, bo rzadko kiedy bywa tak, że będzie się to podobało wszystkim. Pamiętam na przykład taką sytuację w komentarzach do jednej z moich książek dla dzieci, gdzie jeden z komentarzy był typu „co za wspaniała książka!”, a zaraz pod nim kolejny komentarz mówił „Ale gówno”. Należy więc podchodzić z pewnym dystansem do takich komentarzy i nie brać ich zbytnio do siebie. Bardziej należy skupić się na ogólnym trendzie: czy więcej jest opinii pozytywnych, czy negatywnych. Oczywiście do naszych „Pocieszanek” wybieramy tylko te pozytywne komentarze. Jest to trochę zafałszowywanie prawdy, ale z drugiej strony nie chodzi nam o wartość merytoryczną, lecz o wartość terapeutyczną. Pozytywne opinie pokażą nam, że wcale tacy beznadziejni nie jesteśmy, a to, co robimy ma sens i podoba się innym.

     Jeżeli jesteśmy osobami depresyjnymi lub osobami o podwyższonym poziomie wrażliwości (artystami) to lepiej samemu nie czytać komentarzy na temat swojej twórczości. Nawet jeżeli pozytywnych komentarzy będzie zdecydowana większość to i tak te nieliczne negatywne komentarze, często niesprawiedliwe, rozstroją naszą wrażliwość i zamiast pomóc, całe to przedsięwzięcie zaszkodzi nam.

     Negatywne komentarze bardziej na nas oddziałują i pozostają w nas na wiele lat, co rusz przypominając się nam w różnych chwilach czy chcemy tego, czy nie. Nie są w stanie ich zagłuszyć lub zrównoważyć pozytywne komentarze, choćby były dziesięciokrotnie liczniejsze. Mówi o tym wielu artystów czy ludzi wrażliwych, w tym i ja potwierdzam to zjawisko. Szkoda jednak rezygnować z tak przydatnego narzędzia, dlatego proponujemy poprosić kogoś (przyjaciela, członka rodziny), aby przejrzał za nas komentarze i powybierał tylko te pozytywne. Jeżeli jednak zależy nam na ocenie merytorycznej naszych dzieł, osoba taka może utworzyć dla nas statystykę, ile było pozytywnych komentarzy, a ile negatywnych i wyeliminować wszystkie opinie, które z krytyką konstrukcyjną niewiele mają wspólnego, na przykład typu „Co za chłam...”. Taka opinia do niczego nam się nie przyda. Krytyka konstruktywna jest następującego typu: „Nie podoba mi się, dlatego że...”. W ten sposób możemy poznać argumenty wyrażającego opinię i albo się z tym zgodzić, albo nie.

 

Motywatory

     Motywatory, czyli wszelkie środki przekazu mobilizujące nas i wspierające są niezwykle istotne dla osobowości depresyjnej. Błąd popełniają ci, którzy opanowani czarnymi myślami szukają w życiu czy w internecie demotywatorów, czyli równie czarnych przekazów. Jeżeli jest nam źle i uważamy w tym odczuciu, że wszyscy ludzie są źli i beznadziejni, to co nam przyjdzie ze skorzystania z demotywatora, który pod fotografią człowieka raniącego nożem drugiego człowieka zawiera napis: „Człowiek człowiekowi wilkiem”? Nie uzyskamy z tego żadnej korzyści, wręcz przeciwnie – nasza niechęć do ludzi tylko się pogłębi i jeszcze bardziej zabetonujemy się w tych depresyjnych wyobrażeniach. O wiele więcej korzyści uzyskamy, korzystając z motywatora, na przykład fotografii pokazującej jak jedna osoba wręcza drugiej osobie kwiat, a pod tym napis: „Nie martw się – jutro będzie lepiej...”.

     Szukając pocieszenia, sposobu na wyrwanie się z ciemnego myślenia, motywatory są doskonałym narzędziem, gdyż zazwyczaj zamykają się w jednym krótkim zdaniu-przesłaniu, które wlewa w nas nadzieję i chęć do walki.

    Ciąg dalszy artykułu -->>

 

 

  e-booki  e-booki  e-booki  e-booki

 

Ciekawe artykuły:

 

    Zapoznaj się z innymi artykułami. Przejdź do zakładki Spis artykułów.piątek, 27 listopada 2015, rx7xttt7

Polecane wpisy