Blog poświęcony rozwojowi osobistemu, duchowemu i religijnemu pisany przez wieloletniego Praktyka.
Belka

Polecane strony:


Samobójca z depresją

Strona dla osób zmagających się z własną niemocą.


Wiara jest super

Blog o pogłębianiu i ożywianiu swojej wiary.


Wiedza jest super

Blog o szeroko rozumianej wiedzy.


Zabawne obrazki

Strona z zabawnymi obrazkami.


Recenzje stron

Wartościowe opisy i rekomendacje stron internetowych. Polecam!


Belka Belka

Popularne posty:

Belka

Menu:

Belka Belka
Blog > Komentarze do wpisu

Zainteresowania- klucz do radości cz 2

Jak zmienić swoje życie- cd

Polecane materiały (książki, e-booki i audiobooki):

 e-booki  e-booki  e-booki  e-booki

 

    Szerokie zainteresowania nie są w stanie nas uleczyć, w tej materii potrzebujemy bardziej zaawansowanych technik, ale z pewnością pasja, z jaką będziemy zajmować się czymś, pomoże nam znaleźć punkt zaczepienia, przygotować sobie grunt pod przyszłe terapie, jakie będziemy musieli przeprowadzić. Nieocenioną wartością zainteresowań jest ograniczenie głupich myśli typu „jestem do niczego”, „świat jest beznadziejny”, „moje życie jest nic nie warte”.

    Kiedy umysł pochłonięty jest tematem, który go zajmuje, nie wytwarza tylu negatywnych myśli, wręcz przeciwnie, żyje tą pasją, która się pojawiła. Razem z nią przychodzą pierwsze pozytywne uczucia i emocje. Najwięcej głupich myśli i działań pojawia się właśnie wtedy, kiedy człowiek się nudzi, kiedy jego umysł nie jest niczym zajęty. Łatwo to potwierdzić z własnego doświadczenia lub z obserwacji.

    Oto jeden ze skrajnych przykładów zaczerpnięty z relacji telewizyjnej: Dwóch młodych ludzi pobiło bezdomnego ze skutkiem śmiertelnym. Nic im nie zrobił, nie zaczepiał ich, ba, nawet go nie znali. Tłumacząc swoje zachowanie wyjaśnili, że nudziło się im. Znaleźli więc sobie taką rozrywkę. Nie zastanawiali się nad tym, jakie mogą być konsekwencje ich działania, a przecież uderzając człowieka wielokrotnie po głowie i żebrach trzeba liczyć się z tym, że może to się źle dla niego skończyć. Przez jeden taki wybryk można zmarnować sobie czasem całe swoje życie. To jest to, na co kładziemy w tej książce duży nacisk: świadome i mądre podejmowanie decyzji, oraz przewidywanie przyszłych konsekwencji swojego działania. Od tego naprawdę bardzo dużo zależy.


86    Rozwijanie swoich zainteresowań i szukanie nowych zajęć, którym moglibyśmy się z pasją oddać nie służy tylko do przeciwdziałania rozwijaniu się negatywnej strony naszej osobowości i wpadania w sidła psychicznej pustki. Jest to także świetny sposób na wzbogacenie swojego życia. Ludzie z pasją żyją pełniej i są w życiu bardziej radośni i zadowoleni. Pozytywna energia, którą posiadają napędza ich do bardziej żywego, energicznego działania. Nie martwią się na zapas, ani nie pozwalają psychice dołować się z byle powodu.

    Bez względu na jakość naszej psychiki powinniśmy na poważnie rozważyć rady płynące z tego rozdziału. Każdy, kto posiada takie zainteresowania, hobby, cokolwiek czym z pasją można się zająć wie to nazbyt dobrze. Jego akurat nie trzeba przekonywać. Siła i moc płynąca z tej przyjemności jest nieoceniona. Największy problem jest z wyjaśnieniem tego ludziom prostym, którzy cały swój wolny czas spędzają przed telewizorem bądź przy kieliszku. Trudno im zrozumieć jaka może być przyjemność płynąca ze zbierania znaczków, figurek, fotografowania przyrody, majsterkowania... Dla nich to wszystko jest bez sensu, nie warte poświęcenia swojego czasu. Nic ich w związku z tym nie interesuje. Obawiam się, że nie ma skutecznego sposobu, aby to im wyjaśnić. Trzeba po prostu połknąć tego bakcyla.

 

87

                         < Poprzednia    2/4    Następna >

 

  Powyższy tekst pochodzi z mojej książki pt. "Jak zmienić swoje życie" z serii "Poradnik Praktyka", którą można pobrać za darmo w postaci e-booka ze strony www.chomikuj.pl/e-Darmo/Darmowe e-booki

 

  e-booki  e-booki  e-booki  e-booki

 

 

Ciekawe artykuły:

 

    Zapoznaj się z innymi artykułami. Przejdź do zakładki Spis artykułów.

 sobota, 02 sierpnia 2014, rx7xttt7

Polecane wpisy