Blog poświęcony rozwojowi osobistemu, duchowemu i religijnemu pisany przez wieloletniego Praktyka.
Belka

Polecane strony:


Samobójca z depresją

Strona dla osób zmagających się z własną niemocą.


Wiara jest super

Blog o pogłębianiu i ożywianiu swojej wiary.


Wiedza jest super

Blog o szeroko rozumianej wiedzy.


Zabawne obrazki

Strona z zabawnymi obrazkami.


Recenzje stron

Wartościowe opisy i rekomendacje stron internetowych. Polecam!


Belka Belka

Popularne posty:

Belka

Menu:

Belka Belka
Blog > Komentarze do wpisu

Filozofia konsumpcjonizmu

Polecane materiały (książki, e-booki i audiobooki):

 e-booki  e-booki  e-booki  e-booki

 

    Najbardziej chyba rozpowszechniona filozofia życia we współczesnym świecie, którą można krótko scharakteryzować za pomocą jej głównych założeń: „Najeść się, wyspać, zaciupciać, wypić i zapalić”. Jest to najprostsza, najłatwiejsza droga życiowa, która nie wymaga prawie żadnego zaangażowania ze strony naszego intelektu, duchowości i wyższych uczuć.

    Często człowiek w tej swojej duchowej bezmyślności nie zdaje sobie nawet sprawy, że mógłby żyć inaczej, że istnieje bardziej bogate życie niż taka przyziemna wegetacja. W rozwoju duchowym człowieka postawa taka jest jego najniższym stopniem, gdyż -z braku intelektualnego i duchowego zaangażowania- człowiek tak naprawdę żyje w nieświadomości. Pod względem rozwoju egzystencjalnego ma podobne potrzeby jak zwierzęta. Wyższe uczucia i bardziej zaangażowane obszary życia są dla niego niedostępne. Nawet jeżeli zetknie się z nimi, nie będzie w stanie ich zrozumieć i przyjąć. Wręcz przeciwnie, wyśmieje je i odrzuci. Dlatego tak duży konflikt intelektualny panuje zawsze między osobami mądrymi i głupimi, uczciwymi i nieuczciwymi, oraz wierzącymi i niewierzącymi. Tak, jak ludzie na wyższym poziomie rozwoju nie mogą zrozumieć jak można być takim ignorantem jak ludzie prości, tak samo ludzie stojący na niskim stopniu rozwoju nigdy nie zrozumieją osób wyżej rozwiniętych. Oto kilka przykładów:

 

Zarzuty wobec osób prostych:

 

   • Jak można być tak bezmyślnym człowiekiem?

   • Jak można cały dzień spędzić przed telewizorem?

   • Jak można nie mieć żadnych zainteresowań?

   • Jak można tego nie rozumieć? Przecież to takie proste i oczywiste!

 

Zarzuty wobec osób wyżej rozwiniętych:

 

   • Jak można lubić muzykę poważną i malarstwo?

   • Jak można nie interesować się piłką nożną?

   • Jak można w ogóle nie przeklinać?

   • Jak można być aż takim sztywniakiem?

 

 

    Ponieważ filozofia konsumpcjonizmu nie wymaga zaangażowania, a jej wyznawca w dużej mierze poddaje się losowi, zatem jego szczęście uzależnione jest od jego kaprysów, od zbiegów okoliczności, które czasem dają mu chwile miłe, a czasem niemiłe. Człowiek taki nie ma większego wpływu na odczuwanie swojego szczęścia, gdyż nie ma kontroli nad swoją emocjonalnością.

    Takie życie nie musi być złe z punktu widzenia ludzkiej egzystencji. Jeżeli dobrze się trafi, los będzie sprzyjający, to można we względnym szczęściu żyć nawet do śmierci. Problem jest tylko w tym, że człowiek ma możliwość życia znacznie bogatszego i czerpania ogromnej energii i radości każdego dnia. To jest tak, jakby ktoś przez całe życie jadł tylko kwaśną skórkę owocu kiwi nie zdając sobie sprawy, że w jego głębszym poziomie znajduje się słodki i aromatyczny miąższ, który wielokrotnie przewyższa smakiem to, co do tej pory jadł. Można więc i tak.

    Trudno żałować czegoś, czego się nie poznało. Korzystając jednak z własnego doświadczenia, jak i z doświadczeń innych mówię: można żyć znacznie lepiej. Jest to w zasięgu każdego z nas. Trzeba jednak poświęcić temu bardzo dużo uwagi, zaangażowania i czasu. Im na niższym poziomie jesteśmy, tym więcej czasu będziemy potrzebować na osiągnięcie tego. Jest to proces naprawdę bardzo długotrwały, często liczony w kilku, czy kilkunastu latach, ale pierwsze pozytywne efekty powinniśmy zauważyć już po kilku miesiącach. W kolejnych miesiącach zaczną przychodzić kolejne. Dadzą nam one siłę i motywację do dalszych działań. Będą to procesy często niezauważalne tak na co dzień. Dopiero patrząc wstecz na swoje życie będziemy widzieli jak duży postęp do tej pory już osiągnęliśmy.

 

Zalety:

 

  • W miarę spokojne i szczęśliwe życie (jak się uda),

  • Nie trzeba się angażować ani za bardzo starać,

  • Jesteśmy „kompatybilni” z większością ludzi.

 

Wady:

 

  • Życie takie jest tylko cieniem prawdziwego, szczęśliwego życia,

  • Negatywne uczucia i emocje towarzyszące walce o byt, o zapewnienie sobie odpowiedniego standardu życia,

  • Częste błędy życiowe.

 

< Wstecz    2/7    Dalej >  Powyższy tekst pochodzi z mojej książki pt. "Jak zmienić swoje życie" z serii "Poradnik Praktyka", którą można pobrać za darmo w postaci e-booka ze strony www.chomikuj.pl/e-Darmo/Darmowe e-booki

 

  e-booki  e-booki  e-booki  e-booki

 

 

Ciekawe artykuły:

 

    Zapoznaj się z innymi artykułami. Przejdź do zakładki Spis artykułów.
wtorek, 10 czerwca 2014, rx7xttt7

Polecane wpisy